Krótko

“Titanic, the Exhibition” – jedna z najsłynniejszych wystaw świata niebawem w Warszawie

Napisał Blurppp

Ponad 200 przedmiotów wydobytych z wraku Titanica, dokładne repliki wnętrz, ponad 1 .000.000 widzów w całej Europie. Titanic, the Exhibition – jedna z najsłynniejszych mobilnych wystaw świata – już w kwietniu zawita do Warszawy.Titanic, największy na świecie luksusowy pływający hotel, wyruszył w swój dziewiczy rejs do Nowego Jorku 10 kwietnia 1912 roku. Cztery dni później zatonął po zderzeniu z górą lodową. Na pokładzie było wówczas 2207 osób, uratowało się jedynie 712.

Od tamtego czasu statek stał się obiektem poszukiwań dla niezliczonej liczby badaczy i amatorów. 1 września 1985 roku francusko-amerykańska ekspedycja jako pierwsza zaprezentowała film z zatopionego parowca. W ślad za nią ruszyła kolejna ekspedycja przygotowana przez RMS Titanic INC z wyłącznym prawem do eksploracji wraku. Wystawa odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w dniach  8 kwietnia – 9 października,  otwarta będzie codziennie w godzinach 9.00–20.00.

Na wystawie w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (na powierzchni 2000 m2) zostanie zaprezentowanych ponad 200 obiektów wydobytych z zatopionego Titanica. Dziecięce buciki, oryginalny serwis stołowy, pocztówka napisana przez pasażera trzeciej klasy o luksusie na statku, prywatne zdjęcia podróżnych, dziennik prowadzony na bieżąco aż do dnia katastrofy – to tylko niektóre z eksponatów, które będzie można oglądać. Część przedmiotów została podarowana przez spadkobierców osób, które przeżyły katastrofę – były talizmanami trzymanymi przez lata „na szczęście”.titanic

Wystawa prowadzi przez korytarze i kabiny Titanica, pomieszczenia dla pasażerów i załogi, mostek kapitański i pokój radiotelegrafisty. W trakcie zwiedzania poznajemy twórców trzech siostrzanych liniowców (Olympic, Titanic i Gigantic), obserwujemy proces promocji rejsu i pozyskiwania pasażerów, wreszcie śledzimy przebieg feralnego rejsu.

Z ogromnej kolekcji pamiątek należącej do Musealia Entertainment organizatorzy wystawy wybrali te, których historię można odtworzyć w najdrobniejszych szczegółach. Każdy z zaprezentowanych na wystawie eksponatów (biżuteria, przedmioty codziennego użytku, listy, pamiętniki, zdjęcia,  odzież) przedstawia nam historię konkretnej osoby. Opowiedziane przez twórców wystawy losy pasażerów statku wraz z prezentacją należących do nich przedmiotów tworzą barwną, wzruszającą i przejmującą historię. Nic dziwnego, że ta niezwykła wystawa spotkała się z tak dobrym przyjęciem na całym świecie – prezentowano ją m.in. w Sztokholmie, Barcelonie, Sevilli i Madrycie. Autorem koncepcji jest słynny szwedzki marynista Claes G. Wetterholm – uczestnik czterech ekspedycji do wraku, od wielu lat pasjonujący się historią transatlantyku.

Wystawa została przygotowana przez Musealia Entertainment, która szerzy wiedzę o słynnym statku i pielęgnuje pamięć o nim. Ambasadorami wystawy w Polsce są: Tomasz Ossoliński  – znany projektant, twórca unikatowych kreacji oraz pokazów mody oraz Bożena Aksamit – dziennikarka „Gazety Wyborczej”, absolwentka oceanografii na Uniwersytecie Gdańskim, autorka książki o polskim transatlantyku Batory.

Witamy na pokładzie!

Miejsce ekspozycji: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, IV piętro, Warszawa, Plac Defilad 1

Czas trwania: 9 kwietnia – 9 października 2016 r.

Godziny otwarcia: 9.00–20.00

Więcej informacji o wystawie i sprzedaż biletów na www.wystawatitanic.com.pl

Rezerwacji dla szkół można dokonać pod adresem: rezerwacje@wystawatitanic.com.pl lub nr telefonu +48 22 656 72 02

Producent wystawy: Musealia Entertainment

Organizator wystawy: Art Production DAT

Współorganizator wystawy: Agora SA

Kurator wystawy: Claes Göran Wetterholm

 


Na podstawie materiałów organizatora 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl