Wino i destylaty

12 e mezzo Primitivo del Salento IGP

12 e mezzo Primitivo del Salento IGP
12 e mezzo Primitivo del Salento IGP
Napisał Blurppp
12 e mezzo Primitivo del Salento IGP

12 e mezzo Primitivo del Salento IGP

Patrzę na moją listę spraw do załatwienia przed świętami i mam klasyczne uczucie szklanki (kieliszka?) do połowy pustej. Kupa spraw już zrobionych, ale sporo jeszcze do załatwienia, dla przykładu: nie kupiłem jeszcze choinki, choć do wigilii już tylko dwa dni. To zdecydowany priorytet na jutro. Czuje się ta przedświąteczną bieganiną odrobinę zmęczony, potrzebuję chwile odsapnąć. A czy jest lepszy odpoczynek niż fotel, kocyk i kieliszek wina?

Potrzebowałem wina specjalnego, takiego co to go można określić jednym słowem- pijalność. Od lat na mojej prywatnej liście pijalnych pewniaków znajdują się wina z południa Włoch, z Sycylii albo z Apulii. Jak z wyspy to nero d’avola, jak z kontynentu to primitivo vel zifandel. Właściwie są to pewniaki, lepsze lub gorsze, ale zawsze bardzo pijalne. Dziś wybrałem kontynent reprezentowany przez 12 e mezzo Primitivo del Salento IGP.

Producentem tego wina jest Vigne & Vini, firma prowadzona przez stosunkowo młode małżeństwo które za cel postawiło sobie wprowadzić powiew w nowoczesności do rodzinnej, założonej jeszcze przez pradziadka winnicy. Nie było to łatwe, z jednej z strony trzeba było pozostać wiernym lokalnej tradycji, z drugiej zapewnić najwyższa jakość win. To pierwsze zrealizowali pozostając przy rdzennych dla Apulii szczepach, to drugie wprowadzając najnowsze metody, zarówno na etapie winogradu jak i piwnicy. Ich produkcja obejmuje kilka linii, w ofercie mają zarówno wina organiczne jak i „zwykłe”, jednoszczepowe i autorskie kupaże. Na ten moment tyle o producencie, czas zająć się samym winem.

Na początek informacja o nazwie, owa intrygująca dwunastka czyli 12 e mezzo to tak naprawdę 12 i pół i określa ono zawartość alkoholu w winie. Co do produkcji to fermentowało inoxie a potem przez 9 miesięcy dojrzewało w beczce. Zobaczmy co z tego wyszło.

W oku intensywnie czerwone z rubinowym pobłyskiem. W nosie cała feeria zapachów. Gdybym miał je określić jednym słowem powiedział bym owocowe, ale wpis wymaga większej precyzji wiec wymienie są tu dojrzałe śliwki, ugotowane , drzemowate wiśnie i świeże owoce leśne. W ustach gdzieś na pograniczu średniozbudowanego i lekkiego. O dobrej kwasowości i z dobrym owocem i delikatnej, orzeźwiającej kwasowości. Taniny bardzo delikatne, utemperowane.W posmaku pojawiają się tony beczkowe, przyprawy i wanilia ale nie zagłusza to owocu a go uzupełnia. Posmak jest dość długi. Wino pije się bardzo, bardzo lekko. Bez napinania się, bez medytacji. Typowe wino z południa Włoch. Jeszcze żeby tak mój fotel dało się zamienić na nadbrzeżny kamień, a wino może być podane w szklance. Wtedy do pełni szczęścia będzie mi brakować pajdy chleba, kawałka lokalnego sera Pecorino i plastra prosciutto. 12 e mezzo Primitivo del Salento IGP dje nam dokładnie to czego oczekujemy od kosztującego około 30 zł wina z południa Włoch, radość i łatwość picia, bezpretensjonalność ale nie pozbawiona wyrazistości. Fajne, uczciwe wino nie próbujące udawać kogoś kim nie jest.

Nazwa: 12 e mezzo Primitivo del Salento IGP

Rocznik: 2010

Producent: Vigne & Vini

Kraj: Włochy

Region: Apulia

Apelacja: IGP Primitivo del Salento

Typ wina: spokojne

Kolor wina: czerwone

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: regionalne

Szczepy: 100% primitivo

Temp. Podawania: pokojowa około 18 stopni

Podawać do: podsuszane wędliny, wieprzowina w warzywach, pizza, makaron, pić samo

Do kupienia w: www.wineandyou.pl i w sklepach importera: Milanówek; ul. Piasta 18a oraz

Warszawa; ul. Malczewskiego 6

Cena: 34 zł

Ocena 0-6: 5,0

Jednym zdaniem: lekkie, bezpretensjonalne i bardzo pijalne

Wino otrzymałem od importera

Wyśrodkuj mapę
Znajdź drogę

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl