Wino i destylaty

Wina portugalskie z kraju wielkich odkrywców – oferta Biedronki

Napisał Blurppp

Biedronka się tak rozpędziła ze swoimi ofertami, że nawet taki pilny bloger jak ja nie daje rady. Wina portugalskie gościły na owadzich półkach od 19 lutego do 4 marca.  Jeżeli jednak jakieś z wino was zaciekawi, to warto sprawdzić czy nie jest jeszcze dostępne. Dziś przygotowując się do tego wpisu odwiedziłem dwa pobliskie sklepy tej sieci i wina były właściwie w pełnym wyborze. Upewniło mnie to w przekonaniu, że lepiej późno niż wcale i porzucony pomysł zdegustowania postanowiłem jednak zrealizować.

Win spróbowałem 5 z 33. Z pozoru nie jest to dużo, ale większość z pozostałych to powtórki, znane już z poprzednich ofert lub wina z najniższej półki. Przeglądając katalog odniosłem wrażenie, że nie degustując innych nie wiele tracę. Jedynym wyjątkiem zdaje się być nowa odsłona dobrze ocenianego przed rokiem Assobio. Może kiedyś jeszcze po nie sięgnę. A teraz już pięć etykiet  podesłanych przez Biedronkę.

Tons de Duorum Branco DOC Douro 2017

Podstawowa, ale katalogowana etykieta od cenionego producenta z Portugalii. Jest taka jak większość podstawowych modeli cenionych producentów, i nie ważne czy mówimy o autach, elektronice czy winach. Ci producenci zapewniają sobie renomę flagowcami, w wypadku win niskich chodzi najczęściej o to, żeby był „porządnie zrobione”. I ta biel jest porządnie zrobiona. Znajdziecie w nim wszystko, co powinno być w relatywnie tanim codziennym winie. Jest ciekawy tropikalno-kwiatowy nos, jest ładny czysty owoc w ustach, nie brakuje kwasowości, a całość dopełnia fajny słonawy posmak. W jakiś sposób szlachetne. Wino nie tylko na środę, też na sobotę.  W cenie 18,99 zł to zdecydowanie dobry zakup. Moja ocena 4,5 czyli dobre z plusem.

Monte da Ravasqueira Branco Superior DOC Alentejano 2016  

O 6 złotych droższe, co niestety nie oznacza że lepsze od poprzednika. Początkowo bardzo rozbuchane w nosie, wręcz efekciarskie. Brzoskwiń, mirabelek, śliwek jest wręcz zbyt wiele, po chwili nadmiar się ulatnia. W ustach niezły wyrazisty owoc podkreślony wyraźnie cukrem. Tego cukru jest sporo, ale dobra kwasowość go nieźle balansuje. Takie wino środka, co to ma wszystkim smakować, ale nie musi nikogo zachwycać. Mnie nie zachwyca ale też piłem bez przykrości. Cena 24,99 zł, wino dobre minus czyli na 3,75.

Pedra Cancela Winemaker Selection DOC Dao 2015

Bardzo przyjemna owocowa bomba z 18,99 zł. Tym wszystkim ceniącym sobie miękkość i owocowość wina bez dwóch zdań się spodoba. Pachnie jak naleśniki z jagodami obficie zlane śmietaną, jest trochę tonów słodkich przypraw, jest ton śmietankowy no i są owoce leśne. W ustach średnie ciało i fajna kwasowość i niezłe garbniki, za owoc robi dżem z owoców leśnych. Koncentracja w  dolnych granicach stanów średnich. Fajnie się to pije, ale tylko fajnie, a chciałoby się żeby było bardzo fajnie. Oceniam na dostateczne z plusem czyli 3,5.

Casa Santos Lima Confidencial Reserva CVR Lisboa 2013

Do win regionalnych z Lizbony mam słabość. Podobnie jak słabość mam do win produkowanych przez tamtejszego giganta – Casa Santos Lima. Z tym, że moja słabość ogranicza się do win wytrawnych, a to jest półwytrawne, a przynajmniej tak jest oznaczone na kontretykiecie, ale to nie jedyny powód dla którego nie potrafię tego wina pokochać. Ja tam tej półwytrawności nie czuje. Czuję za to dużo beczki, jest kawa, kakao, czekolada i oczywiście wanilia, na szczęście nie udało się im całkowicie zamaskować owoców leśnych które określają to wino. W ustach przyjemny garbnik, dobrze dobrana kwasowość i dość wyraźnie zarysowany owoc. Tyle tylko, że pomiędzy nie ma nic, wiele nudą. Nie chce tak pamiętać Lizbony. Wino na 3.0 dostateczne, cena 17,99 zł.

Miles Madeira Finest Rich   

Bardzo żałuje, ale w czasie siarczystych mrozów miałem tak zablokowany katarem aparat sensoryczny, że jakiekolwiek degustacje nie wchodziły w grę to i tej butelki nie otwarłem. Szkoda, przecież na mrozy najlepsze są porto i madera. Które z tych dwóch wybierzecie jest bez znaczenia, ważne żeby były dobre, co niestety często oznacza drogie, zwłaszcza w kontekście madery. Tymczasem ta z Biedronki kosztuje tylko 24,99 zł co jest ceną bardzo niską. Co dostajemy w zamian? Niestety niewiele, trochę tonów suszonych owoców podbitych karmelowym tofii, odrobinę czekolady. A gdzie legendarna złożoność, wielowymiarowość i to wszystko, co sprawia, ze te wina nazywa się medytacyjnymi.  A no w maderach dwa albo i trzy razy droższych. Na plus pierwiastek rozgrzewający, ale już po mrozach, wiec w sumie nie warto.  Cena 24,99 zł, ocena dostateczne minus 2,75.

Jak widać oferta jest zróżnicowana pod względem jakości, ale da się wybrać coś na wieczór. Dla mnie największym hitem jest Tons de Duorum Branco DOC Douro 2017.

Przy okazji, chyba warto dodać, że sprint Biedronki na winnym polu chyba powoli się kończy. Obecnie na półkach Owada króluje gazetka pod wiele mówiącym tytułem „Alkohole na specjalne okazje” obowiązujący do 18 marca. Ma ona niewątpliwie przekonać klientów do zakupów destylatów na nadchodząca Wielkanoc. W katalogu jest kilka win, ale dominują powtórki (czyżby ktoś zwietrzył okazję do wyczyszczenia magazynów). Pośród nowości wino o nazwie Amatore Rosso Verona IGT, jak sądzicie, czy to podobieństwo nazw do pewnego wielkiego wina z tamtych okolic to przypadek. Mnie się takie praktyki mega nie podobają. Pewnie i tak nikt się na ten numer nie nabierze, bo przed świętami Polacy winami zainteresowani nie są, wolą coś mocniejszego. Ale to chyba doskonale wiecie.  

Wina otrzymałem od Biedronki

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl