Recenzje

Walter Isaacson „Innowatorzy. O tym, jak grupa hakerów, geniuszy i geeków wywołała cyfrową rewolucję” – audiobook

Napisał Blurppp

Jeżeli kiedykolwiek po głowie chodziło ci pytanie w rodzaju: „Dlaczego w Polsce, albo chociaż w Europie nie powstały firmy tak innowacyjne jak Microsoft albo Apple” to koniecznie musisz wysłuchać audiobooka „Innowatorzy. O tym, jak grupa hakerów, geniuszy i geeków wywołała cyfrową rewolucję”. Ta dźwiękowa adaptacja książki Waltera Isaacson’a świetnie przedstawia ponad sto pięćdziesiąt lat rozwoju technik cyfrowych, a przy okazji świetnie przedstawia kilkanaście istotnych czynników napędzających rozwój nowych technologii.

Tak, to nie błąd, historia cyfrowego świata zaczyna się ponad 150 lat temu. Kiedy na początku XIX wieku głównym orężem stałą się artyleria największym problemem stało się zapewnienie jej celności.  By trafiać potrzebowała specjalnych tablic nastawów uwzględniających dziesiątki zmiennych jak temperatura, wilgotność, masa pocisku i ładunku prochowego, wysokość nad poziom morza i kilkanaście innych. Stworzenie stosownych, zrozumiałych dla przeciętnego działonowego tabel wymagało rozwiązania dziesiątek tysięcy równań różniczkowych. Wtedy też pierwszy raz pomyślano o maszynie liczącej, o komputerze- choć ta nazwa jeszcze nie padała.

Jednym z pierwszych urządzeń była mechaniczna maszyna różnicowa stworzona przez angielskiego matematyka Charlesa Babbage. Ale sama maszyna potrzebowała jeszcze instrukcji i sposobu wprowadzania danych wejściowych. I to pojawiła się córka poety Lorda Byrona – Ada Lovelace. I to ją trzeba nazwać pierwszym wielkim innowatorem ery cyfrowej. Ta niepozorna, zwiewna angielska dama była prawdziwym archetypem takich rewolucjonistów technologii jak Billa Gatsa, Steva Jobsa i wielu innych. Tak jak bardziej znani i o wiek późniejsi następcy łączyła umiejętności matematyczne z humanistycznym podejściem, miała trudny, ekscentryczny charakter no i jak wszyscy wielcy potrafiła wykorzystać do własnych celów pomysły innych. To ona wymyśliła pojęcie programowanie a następnie wprowadziła do programowania słynne karty perforowane, korzystając ze stworzonego pół wieku wcześniej przez Josepha Marie Jacquard’a mechanizmu sterowania krosnem mechanicznym.

Innowatorzy

Ada Lovelace

Kolejne półwiecze później nijaki Herman Hollerith w oparciu o te same karty perforowane stworzył maszynę użytą do analizy danych demograficznych uzyskanych podczas amerykańskiego spisu powszechnego w 1887 roku. Swojej firmie produkującej owe maszyny nadał nazwę International Business Machines, sam firma lepiej znana jest pod skrótem IBM. Tak to ta sam firma, która w 12 sierpnia 1981 zaprezentowała światu IBM PC – komputer osobisty dla którego system operacyjny napisało małe, założone przez Billa Gatesa biuro Microsoft, a który miał na kolejne ponad 35 lat wyznaczyć standardy komputerów domowych.   

Właśnie o takich ludziach, okoliczności i warunkach ich pracy oraz o ciągłości idei opowiadają „Innowatorzy”.  Waltera Isaacson prowadzi nas przez 15 dekad rozwoju jednego z najważniejszych pomysłów w historii człowieka, pomysłu na maszynę potrafiąca szybko liczyć. Nie opuszcza przy tym, żadnej z osób która na drodze rozwoju postawią ważny kamień milowy. Autor pisze o Alanie Turing’u
Gordonie Moor czy John William Mauchly – twórcy Eniaca. Z tym Eniaciem jest zresztą zabawna historia, był pierwszym komputerem opartym nie o układy mechaniczne a o elektronikę, ale jak jego o wiek mechaniczny przodek również powstał w ramach budżetów wojskowych i pierwotnie jego celem było nic innego jak wyliczanie trajektorii by przygotować tablice artyleryjskie.

Alan Turing

Autor opisuje o też powstanie Krzemowej Doliny, która jest dzieckiem swoistego powołanego do życia w latach czterdziestych XX wieku trójprzymierza zawartego pomiędzy rządem, uniwersytetami i sektorem prywatnym. I to jak pochodzące od wojska pieniądze wpompowane w ośrodki badawcze w połączeniu z szybkim adaptowaniem przez przemysł wypracowanych tam pomysłów dały nam wszystkim erę cyfrową a USA dominująca pozycję tak militarna jak i ekonomiczna. Z drugiej strony uzmysławia jak brak takiej współpracy po naszej stronie Atlantyku jest odpowiedzią na podane we wstępie pytanie, dlaczego w Europie nie ma Microsoftu czy Appla. I o tym też jest ta opowieść.

Ale „Innowatorzy” podnoszą też kilka innych istotnych, a wynikających z analizy historycznej rozwoju technologii pytań. Oto kilka z nich:

  • Czy lepiej by oprogramowanie było ogólnodostępne (Open Source) czy raczej należy iść w stronę opłat i komercjalizacji.
  • Co lepiej się sprawdza i co jest bardziej efektywne czy praca geniusza samotnika czy raczej praca zespołowa i towarzyszący jej twórczy ferment.
  • Czy konfliktu charakterów i osobowości może być siłą sprawczą i silnikiem rozwoju.
  • Czy humaniści i matematycy pracujący razem nad technologią mogą stworzyć nowa wartość.
  • Dlaczego zarządzanie hierarchiczne krępuje kreatywność.
  • Czy zabawa jest elementem koniecznym pracy innowatorów, wszak za większością genialnych rozwiązań stały niegrzeczne, mocno rozrywkowe dzieciaki. A słowo haker u swoich podstaw określało po prostu wesołka, żartownisia, kawalarza.

I na sam koniec jeszcze jeden wart podniesienia temat. Podejście Uniwersytetu do swoich studentów i doktorantów, do ich kreatywności i przedsiębiorczości. W książce pokazany na podstawie aktywności Larry’ego Page’a i Siergieja Brina i reakcji uniwersytetu Stanforda na ich poczynania. Mówiąc inaczej pokazano to na podstawie historii powstania Google. Autor świetnie pokazuje jaka pomocnym okazał się przy uniwersytecki inkubator przedsiębiorczości. To tamtejsi księgowi, rzecznicy patentowi i prawnicy, a przede wszystkim specjaliści od pozyskiwania kapitału odpowiadają za początkowe sukcesy firmy w równym stopniu jak sami twórcy wyszukiwarki.

Już dla tej jednej lekcji traktowania swoich podopiecznych przez placówki edukacyjne warto „Innowatorów” wysłuchać. Mało tego nie wiem, czy nie powinna to być pozycja obowiązkowa dla wszystkich mających pod opieką zarówno młodych zdolnych jak i państwowe pieniądze. Jeżeli wyciągną z tego właściwe wnioski, może i my doczekamy się polskich gigantów innowacji.

Larry Page i Sergey Brin

I wcale z tym nie zatruję, tym bardziej, że Walter Isaacson napisał książkę adresowaną do wszystkich, nie tylko do geeków i technologicznych maniaków, może nawet do nich w najmniejszym stopniu. Również dlatego, że podano ją łatwym, zrozumiałym językiem, całkowicie pozbawiona jakichkolwiek naleciałości technologicznego slangu, mówiąca prosto o ważnych, choć czasami skomplikowanych zagadnieniach. Sama tematyka jest bardzo zajmująca, a materiał przedstawiono lekko, anegdotki mieszają się z solidnym udokumentowanymi faktami. Zaś lekkie piór autora nadało całości niespodziewanie potoczysty charakter. Wszystko wciąga jak powieść sensacyjna, którą zresztą w niektórych momentach, jak opisy wyścigów patentowych czy walki o kontrakty się staje.

Jest to pozycja dość monumentalna, w wersji papierowej to ponad 750 stron, w wersji audio blisko 25 godzin nagrania, to też można śmiało określić „Inowatorów” najpełniejszą i najbardziej wielostronną kroniką rozwoju ery cyfrowej. Dla mnie pozycja absolutnie obowiązkowa, choćby dla tego, że pozwala lepiej zrozumieć świat w około.

Na sam koniec jeszcze jedno, dlaczego polecam wybrać wam wersje audio zamiast papierowej. Po pierwsze ze względu na rozmiar, 24 godziny nagrania mijają szybciej niż się spodziewacie, a 750 stron do czytania to konieczność wygospodarowania sporej ilości czasu. Po drugie interpretacja, czytający całość Andrzej Blumenfeld nadał pozycji formę niemalże gawędy. Słucha się tego lekko, pozycja bez problemu zapanuje nad waszą uwagą, można więc potraktować ją jako audiobook towarzyszący, choćby podczas jazdy samochodem czy spaceru. Słuchałem tego z wypiekami na twarzy i świetnie się przy tym bawiłem, mimochodem zdobywając solidną wiedzę o najważniejszej technologicznej zmianie w historii ludzkości.

Musicie to wysłuchać, wszak to jest o ludziach, którzy stworzyli nasze dziś i nasze jutro. Bardzo POLECAM.

Autor: Walter Isaacsonblurppp poleca

Tytuł: „„Innowatorzy. O tym, jak grupa hakerów, geniuszy i geeków wywołała cyfrową rewolucję”

Czyta: Andrzej Blumenfeld

Rok wydania: 2017

Czas: 24 godziny 3 minuty

Cena: 49,90 zł

Kupicie w Audioteka.pl

Audiobooka otrzymałem od Audioteki

  

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl