Wino i destylaty

To idzie młodość- Happy Hungarian Wines

Napisał Blurppp

Ostatnimi dniami ilekroć korzystam z notesu widzę jaki jest  napęczniały od węgierskich nazw. Wszystko za sprawą Happy Hungarian Wines – stowarzyszenia młodych madziarskich winiarzy. Najpierw spędziłem kilkadziesiąt minut na ich stoisku na EnoExpo 2015 próbując wina z różnych regionów. Potem miałem niewielki wkład w organizację epickiej, rozpisanej na 18 etykiet, degustację win członków stowarzyszenia w krakowskim Magazynie Wina.

Łącznie w tych dwóch sesjach spróbowałem 21 win. Pośród nich były wina świetne i takie sobie, ale zdecydowanie nie było win złych czy niesmacznych. Średni poziom był zadziwiająco wysoki. To cieszy, bo prawdopodobnie ludzie dziś związani z Happy Hungarian Wines w najbliższych dekadach będą definiować węgierskie winiarstwo. Winiarstwo jako takie. Stowarzyszenie działa we wszystkich regionach Węgier, a na liście członków wiele znajomych nazwisk. Wymienię tylko kilkoro z nich: Janos Bolyki, Tibor Gal Jr., siostry Kata i Petra Zsirai, Gabor Kardos czy wreszcie Istvan Szepsy Jr.

Happy-Hungarian-wines-Galeria-1

Ich wina od dawna obecne są na polskim rynku, zdobią portfolio ważnych importerów. I od aktywności importerów zależała promocja wigierskich win na naszym rynku. Ma to ulec zmiennie. Jednym z głównych celów stowarzyszenia jest wspólna promocja i wsparcie sprzedaży. Wiadomo działając razem mogą więcej. Na pierwszy ogień poszedł nasz polski rynek, który przez węgierską młodzież uznany został za bardzo perspektywiczny. I to u nas nad Wisłą w najbliższych miesiącach odbędzie się gro działań firmowanych przez Happy Hungarian Wines. Warto śledzić rynek.

Teraz kilka win, na które warto zwrócić uwagę, tak na sklepowej półce jak i na degustacjach. Spróbowałem 21 etykiet z których wybrałem 11. Poniżej pełna lista z moja oceną w skali 1-6, te wina przy których znajdziecie obrazek i notkę to wina polecane waszej szczególnej uwadze.

Wina białe

Gal Tibor Egri Csillag 2014 – wino dobre (4,0)

Szent Tamas Mad Tokaj Turmint 2014 – wino dobre (4,0)

Happy-Hungarian-wines-1

Kardos Ziccer Tokay Cuvee 2014 – Świeże wino o wyraźnie tarasowym charakterze, jak mówi o nim producent zrobione z myślą o letnich popołudniach. Skład typowy dla regionu czyli furmint i sargamuskotaly. Bardzo typowe, cytrusowe, owocowe z tonem lipowym i dobrą cytrynową kwasowością. Rześkie i świeże. Na duży plus nikły cukier resztkowy. Dobre plus (4,5)

Happy-Hungarian-wines-12

Zsirai Tokaji Furmint 2011 – dojrzałe, lekko beczkowe pełne ciała o wyraźnych tonach jabłkowych wspartych na pestce i lekkiej nucie mleczka migdałowego. Dobra kwasowość. Poważne wino do picia solo ale tez do ryb słodkowodnych. Bardzo dobre (5,0)

Laposa Rizling 2014 – wino dobre plus (4,5)

Laposa Olaszrizling 2013 – dostateczne plus (3,5)

Happy-Hungarian-wines-5

Holdvolgy Vision 2013 – nowoczesny wizerunek Tokaju. Bardzo kwiatowe, cytrusowe ze znakomicie zintegrowaną beczką. W ustach żwawe, żywe wręcz elektryczne a przy tym złożone. Są tu i tony beczkowo-masłowe jak i soczyste cytrusy i tony gruszkowe. No i ta mineralność. Duża klasa. Bardzo dobre w swojej nowoczesnej stylistyce. (5.0)

Figula Safranykert Olaszryzling 2013 – dobre plus (4,5)

Happy-Hungarian-wines-11

Kardos Supreme 2012 – to wino nie każdemu się spodoba bo wyrazisty przykład starego tokajskiego stylu. Wiele nut utlenionych ale też dobra kwasowość i ciekawy, prażony owoc.  Beczka dobrze wtopiona. Mnie ten kupaż furmintu z harslevelu przypadł do gustu. Bardzo dobre (5,0).

Happy-Hungarian-wines-10

Szent Tamas Percze Furmint 2013 – ekstraklasa, powstało jedynie 3500 butelek. Wino idealnie łączy żółte owoce ze świetną mineralnością. Bogate, złożone aromatyczne. Każdy kropla top przyjemności. Bardzo dobre plus (5,5)

Wina czerwone

Vesztergombi Shiraz 2013 – dostateczne (3,0)

Bolyki Merlot 2012 – dobre (4,0)

Happy-Hungarian-wines-3

Esterbauer  Sogor Kadarka 2013 – kadarka ma w Polsce kiepską opinię, przede wszystkim za sprawa półsłodkich koszmarków za 8 zł. Jeżeli to odium ma być kiedyś zdjęte potrzebujemy właśnie takich kadarek od „szwagra” ( Sogor – to po węgiersku szwagier). Cudnie lekkich zwiewnych, pachnących świeżo zerwaną wiśnią, zdecydowanie kwasowych kwasowością wiśni właśnie. O lekkich garbnikach. Jedyne co budzi mój delikatny niepokój to tony przyprawowe momentami mącące owocowość. Dobre plus (4,5)

Gal Tibor TiTi Egri Bikaver 2012 – świetnie w Polsce znane , dostateczne plus (3,5)

Happy-Hungarian-wines-9

Gal Tibor Egri Bikaver Superior 2011 – złożone, cieliste o wyrazistych wiśniowych tonach z dobra kwasowością i zadziornym, pomimo prób ugładzenia w beczce, garbnikach. Silne, skoncentrowane i wyraźnie smaczne. Piłem do zrobionego przez Tomka Wagnera kociołka. Idealne. Dobre plus  (4,5)

Happy-Hungarian-wines-8

Bolyki Egri Bikaver 2013 – najlepszy bikaver degustacji, mega owocowy, świeży, mocarny wręcz. W nosie fajny miks owoców i przypraw. W ustach harmonijne garbnikowe i zdecydowanie kwasowe. Nie sprawia wrażenia cierpkiego, wręcz przeciwnie przy całej swoje mocy jest wręcz aksamitne. Bardzo dobre (5,0)

Happy-Hungarian-wines-7

Vesztergombi Csaba Cuvee 2007 – pachnące świeżym mięsem, czekoladą i kawą oraz soczystymi wiśniami i dojrzałymi śliwkami nomen omen węgierkami. W ustach harmonijne o pomimo wieku wciąż czystym owocu  i dobrej kwasowości. Superpijalne, wielowymiarowe, złożone. Najlepsze czerwone wino węgierskie jakie ostatnio piłem. Bardzo dobre plus (5,5)

Wina słodkie

Sznet Tamas Mad Harslevelu 2014 – wino dostateczne plus (3,5)

Happy-Hungarian-wines-6

Anna Birtok Late Harvest Furmint 2013 – pełne miodu lipowego, kandyzowanych owoców południowych, z idealnym balansem słodycz –kwasowość. Zdecydowanie słodkie a przy tym zwiewne, bardzo intrygujące i zwyczajnie smaczne. Bardzo dobre (5,0)

Kardosz Thundermese Late Harvest 2014 – bardzo dobre (5,0)

Happy-Hungarian-wines-2

Zsirai Aszu 6 Puttonyos 2008 – gęste , miodowe, ekstraktywne, złożone i znakomicie zbalansowane. Bogate, aromatyczne, pełne kandyzowanych owoców, z wyrazistym tonem skórki pomarańczowej. Każdy łyczek to przyjemność. Świetne wino. Bardzo dobre (5,5)

Pierwszą myślą jaka zaświtała mi w głowie po wypluci zawartości ostatniego kieliszka to „młodzi jednak znają się na robocie”. Wybierają różne drogi, różne stylistyki. Część idzie w stronę nowoczesności, inni pozostają wierni tradycji i „starej szkole”.  Bez względu na wybraną drogę robią to dobrze. Część z nich pewnie jeszcze długo pozostanie w cieciu legendy ojców, jak Gal Tibor, inni siostry Kata i Petra Zsirai pracują już na siebie. Wszyscy jednak jasno pokazują, węgierskie winiarstwo w najbliższych latach będzie miało się dobrze.

Specjalne podziękowania dla Tomka Wagnera i całej ekipy Magazynu Wina za zrobienie fantastycznej roboty i przygotowanie całej degustacji. Widać, że robicie co kochacie.

 

Degustowałem na zaproszenie organizatorów EnoExpo 2015 oraz Hungarian Happy Wines

O autorze

Blurppp

Irek „blurppp” Wis – miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl

 • GrzegorzC

  Nie ukrywam, że bardzo oczekiwałem na ten artykuł głównie ze względu na oceny win jednego producenta: Zsirai Pincészetet.
  W tym roku będąc gościem pensjonatu sióstr Zsirai miałem okazję spróbować wielu win z ich winiarni, zrobiły one na mnie duże wrażenie swoją jakością i cieszę się, że nie jestem w tej opinii odosobniony.

  Poza wysoką jakością win Zsirai chciałbym podać jeszcze dwa powody dla których warto zwrócić na nie uwagę.

  Zsirai Pincészetet jest jednym z niewielu miejsc w Tokaju gdzie można spróbować i kupić rzadko już produkowane tradycyjne rodzaje win tokajskich jak: Fordítás i Máslás. Należy się raczej spieszyć gdyż zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi nie będą już produkowane (a jest to jednak kawał historii tokajskich win).

  Drugi powód to ceny. Uważam, że jak na jakość którą te wina prezentują to ich ceny prezentują bardzo umiarkowany poziom zwłaszcza porównując z winami podobnej jakości od bardziej utytułowanych producentów. Za dziewięć różnych win, w tym dwa wyżej opisane wyżej Aszú zapłaciłem w sumie 39000 HUF (skorzystałem co prawda z dużego rabatu jako gość pensjonatu. Jest to jeden z powodów aby zaplanować tam nocleg), kwotę tą uważam za bardzo okazyjną zważywszy na to że za Aszú 6 puttonyos od bardziej znanych producentów należy zapłacić od ~15000 do powyżej 20000 HUF.

  Jeżeli zaś chodzi o pensjonat to poza wysokim standardem i pięknym położeniem (Batthyány út 28) z widokiem na Mád i otaczające go winnice dużą jego zaletą jest to że przy tej samej ulicy w odległości kilkudziesięciu metrów swoją siedzibę ma sam Król Tokaju: István Szepsy (Batthyány út 59). Dla kogoś kto nie odczuwa tremy przed spotkaniem z Królem to świetna lokalizacja aby udać się do niego na audiencję (ja niestety taką tremę odczuwam i nawet nie próbowałem). 😉

  Nieco dalej, również blisko Szepsego a naprzeciwko HOLDVÖLGY (Batthyány út 69) znajduje się winiarnia Zsirai (Batthyány út 71).

 • Pingback: Kardos Betsek Furmint -biel do wołowego policzka - Blurppp()

 • Pingback: Anna Birtok Furmint 2012 - Blurppp()

 • Jupp

  Ten Ziccer jest teraz (lipiec 2017) w Lidlu za 29,99 zł…

 • victor creed

  Teraz 14zl…

 • To mocno okazyjna cena