Krótko

Terroir Warsaw już w maju.

W imieniu organizatorów z przyjemnością informuję o międzynarodowym wydarzeniu Terroir Warsaw, które odbędzie się 27 i 28 maja 2018 roku w Warszawie. To branżowe spotkanie łączące polskich i zagranicznych szefów kuchni, restauratorów, producentów żywności, dziennikarzy kulinarnych. 

Na niedzielnym Forum zgromadzimy w stolicy uznanych zagranicznych szefów kuchni, m.in. Amandę Cohen (Nowy Jork), JP McMahona (Irlandia) i Marka Besta (Sydney) oraz dziennikarzy, ekspertów zajmujących się turystyką kulinarną i sommelierów. Goście spotkają się z przedstawicielami polskiej sceny kulinarnej, aby porozmawiać o bogactwie wynikającym z różnorodnych wpływów w polskiej kuchni, ekscytujących zmianach w naszej gastronomii i o tym, jak sprawić, by “Polish cuisine” stała się marką rozpoznawalną na świecie. 

Zwieńczeniem Terroir Warsaw będzie poniedziałkowa Kolacja przygotowana przez pary polskich i zagranicznych szefów kuchni – wspólnie stworzą oni menu zainspirowane polskimi tradycjami.

Wydarzenie skierowane jest do szefów kuchni i foodiesów, restauratorów i sommelierów, wszystkich zainteresowanych dyskusją o nowej polskiej scenie kulinarnej.

Forum oraz Kolacja pozwolą spojrzeć na naszą tożsamość kulinarną z zupełnie nowej perspektywy.

Na platformie RSVP właśnie ruszyła sprzedaż biletów na wydarzenie. W załączniku szczegółowa informacja prasowa oraz przykładowe zdjęcia z berlińskiej edycji. 

Profile naszych panelistów oraz szefów kuchni do podejrzenia na stronie Terroir Warsaw.

O autorze

Informacja prasowa

Tak oznaczone wpisy powstają na podstawie informacji prasowych, maja charakter informacyjny i nie zawsze reprezentują poglądy blurpppa