Wino i destylaty

Generation Riesling na EnoExpo 2016

Napisał Blurppp

Ze względu na czas kiedy pisze te słowa mógłbym zatytułować ten wpis kilkanaście propozycji wina do wigilii. Ale to tylko przez czas publikacji, tak naprawdę o świętach nie będzie tu ani słowa, choć wszystkie te wina mógłby śmiało stanąć na stole zastawionym kapustą, karpiem i grzybami. Nawet te czerwone, choć to oczywiście kwestia dyskusyjna. Nie będziemy jednak w to wchodzić, po prostu przedstawię wam wina jakie miałem okazję spróbować 17 listopada podczas degustacji win stworzonych przez młodych niemieckich winiarzy zrzeszonych w Generation Riesling.

Maja maksymalnie 35 lat i pochodzą ze wszystkich winiarskich regionów naszego zachodniego sąsiada. Jest ich około stu a przez 10 lat działalności przewinęło się przez stowarzyszenie ponad 300 osób. Nie ma ich już bo w 35 urodziny zostaje się ze stowarzyszenia usuniętym, by zrobić miejsce dla młodych. Kiedyś to oni będą stanowili o jakości niemieckiego wina, ale już dziś nie ma powodów do niepokoju. Zobaczcie co te młodziaki potrafią.

Weingut Julg Blanc de Noir Brut 2013

Pinot meunier 60% i pinot noir 40% czyli bardzo szampański skład. Do tego wino pierwszą fermentację odbyło w beczkach drewnianych a potem przez 10 miesięcy dojrzewało na osadzie. W efekcie powstał bardzo kremowy i bardzo szampański w stylu musiak o wyraźnym owocowym charakterze podbitym nutami tostowymi a przy tym rześki i świeży. Idealny jako aperitif. (Bardzo dobre – 5.0)

Weinkellerei Meimberg Muller-Thurgau 2015

Bardzo fajna ekspresja odmiany, z silnie zaakcentowanymi tonami ziołowymi i sosnowymi. Do tego sporo gruszki i jabłka. W ustach sporo ciała, czysty owoc i dobra kwasowość. Okrągłe i zwarte a do tego wyraziste i łatwe w odbiorze przez spory cukier resztkowy. (Dobre plus – 4.5)

Weingut Franzen Der Sommer War Sehr Gross 2014

Bardzo klasyczna, radosna wersja riesling mająca przypominać mijające lato. W nosie jabłko, brzoskwinia i cytrusy, w ustach lekkie musowanie dobra kwasowość, zapowiadane w nosie owoce a w posmaku jeszcze czar tropików. Bardzo pijalne tak na tarasie jak i jako wino gastronomiczne choć bardziej do cielęciny niż do ryby. (dobre plus – 4,5)

Weingut Sinss Windesheim Riesling S 2015

Znów riesling ale w zupełnie innej interpretacji. W nosie wyraziście mineralny z gruszkowo jabłkowym podbiciem. W ustach wysoka kwasowość, czystość, rześkość i delikatnie zaakcentowane owoce zimowe. W posmaku niepodzielnym panem są powtórzone z nosa nuty mineralne. Aż prosił się o kozi ser. Duża klasa. (5.0 – bardzo dobre)

Weingut Finger Westhofener Morstein 2015

 

W nosie słodziutkie owoce, jest jabłko, jest pigwa, są gruszki. W ustach nadal słodki, na granicy półsłodkiego z półwytrawnym, zdecydowanie owocowe (owoce żółte i południowe). Przed monotonią chroni nie zła cytrynowa kwasowość. Raczej na taras niż do jedzenia. Bardzo pijalne. (4.0 – dobre)

Weingut Braun Meckenheimer Spielberg im Holzfass Riesling „2punkt0” 2015

Nietypowa ekspresja rieslinga, wino dojrzewało na osadzie, w dębowych beczkach przez 12 tygodni. Efekt tego czuć już na poziomie nosa, do wyrazistych i mocno skoncentrowanych tonów żółtych owoców pestkowych doszedł delikatny powiew tostowo-maślany. W ustach lekka oleistość, powaga i bardzo dużo smaku. Bardzo ciekawe wino. (Bardzo dobre – 5.0)

Weingut Braun Riesling Trocken 2015

Ten sam producent ale bardziej klasyczna interpretacja. W nosie żółte i tropikalne owoce a za nimi tony mineralne. W ustach bardzo lekkie, niemalże zwiewne, świeże co podkreślono jeszcze poprzez delikatne musowanie. W środku wyrazisty południowy owoc a w posmaku delikatna żwawa mineralność. (4.0 – dobre)

Weingut Thorle Grauburgunder 2015

Niemiecka wersja pinot gris nie zawodzi. W nosie orzechowo-ziołowe, odrobina korzeni, trochę tonów cytrusowych i owoce zimowe. W ustach delikatna kwasowość i czyste delikatne jabłko i gruszka. Wierne odmianie, co oznacza ze delikatne. (3,75 – dobre minus)

Weingut Weinheimer Hof Riesling Halbtrocken Spatlese 2015

Wino o nosie przypominającym najlepsze wydanie sałatki macedonia z puszki, w ustach sporo słodyczy, dużo owoców tropikalnych i cytrusowa kwasowość spinająca wszystko. Dobrze zrobione wino świetnie wpasowujące się w masowy gust. (4.0 – dobre)

Weingut Erbeldinger Hochgewachs Feinherb Riesling 2015

Jeżeli ktoś nie lubi win półsłodkich a chciałby zmienić zdanie to proponuje spróbować właśnie tego wina. W nosie czyste żółte owoce w cytrusowym sosie, w ustach 18 gramów cukru resztkowego nadające tym owocom słodyczy i charakteru a wszystko podkreślone zdecydowana, ostrą wręcz kwasowością.  Az chce się kolejny kieliszek (szkoda, że nie było dolewek). (Bardzo dobre plus – 5.5)

Weingut Gregor &  Thomas Schatzle Schatz vom Vulkan Spatburgunder Trocken 2013

Wino ma wulkan w nazwie ale pachnie lasem i letnimi czerwonymi owocami. W ustach umiarkowana kwasowość, sporo czerwonych i leśnych owoców, bardzo delikatnie zarysowane garbniki i duża świeżość i lekkość a przy tym nie wystarczająco ciała. W posmaku delikatne tony ziołowe. Lekko schłodzone może wejść w gastronomiczną rolę cięższych win białych. (5.0 – bardzo dobre)

Weingut Thorle Saulheimer Spatburgunder Kalkstein 2014

W nosie odrobina więcej beczki, tu obecnej pod postacią suszonych ziół, niż w poprzednim winie ale i tony wiśniowo-jagodowe bardziej intensywne. W ustal lekkie i rześkie, początkowo owocowe, z czasem pojawia się kwasowość przechodząca w ziołowo-słony posmak czyniący z niego świetne wino gastronomiczne. (4.5 – dobre plus)

Weingut Peter Kreichel Fruhburgunder QW 2013    

Złożone w nosie, o wiśniowo porzeczkowym powiewie z delikatnym tytoniowym podbiciem. W ustach wysoka kwasowość i bardzo gładkie taniny. Do tego czysty wyrazisty czerwony owoc. Bardzo pijalne. Jedyny na degustacji przedstawiciel Ahr, w mojej ocenie najlepszej niemieckiej apelacji win czerwonych, świetnie reprezentował swoje miejsce narodzenia. Najlepsza czerwień degustacji. (bardzo dobre plus – 5.5)

Weingut Erbeldinger Bechtheimer Hasensprung Weissburgunder Beerenauslese 2015

Zwieńczeniem degustacji było wino słodkie (cukier: 166 gr/l) i był to słodziak z klasą. W nosie miód i kandyzowane owoce południowe oraz skórka z pomarańczy. W ustach złożone, o żywej kwasowości radzącej sobie ze sporym co by nie mówić cukrem co zapewnia tak ważny w winach słodkich balans. Dodajmy do tego głębie i intensywność smaków i mamy wino typu „meczowego” czyli takie gdzie przez pierwszą połowę można tylko rozkoszować się zapachem a przez druga sączyć ciesząc każda kroplą. Mam słabość do takich win. (bardzo dobre plus – 5.5)

Generation Riesling

Całość zaprezentowała równy, wysoki poziom win od najmłodszego pokolenia niemieckich winiarzy. Z czasem nabiorą oni jeszcze doświadczenia a ich wina staną się jeszcze lepsze. Warto patrzeć na wina niemieckie i patrzeć na działania Generation Riesling.

O winach jak zawsze z pasja opowiadał Mariusz Kapczyński

Degustowałem na zaproszenie organizatorów (Niemiecki Instytut Wina)

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl