Recenzje

Łukasz Walewski, Marcin Pośpiech „Ambasadorowie. Czego nie powie Ci królowa”

Napisał Ola Wis

„Trójka” od zawsze była radiem osobowości. Pośród nich są Łukasz Walewski i Marcin Pośpiech. Słuchacze znają pierwszego z nich między innymi z krótkich, autorskich audycji „Trzecie oblicze dyplomacji”. Te ciekawe, a przy tym przezabawne dykteryjki doczekały się również swojego książkowego odpowiednika.

„Ambasadorowie. Czego nie powie Ci królowa” Półtora roku temu ukazała się ich pierwsza część „Przywitaj się z królową: Gafy, wpadki, faux pas i inne historie”. Spotkała się ona z takim zainteresowaniem, że autorzy postanowili iść za ciosem i od kilku miesięcy możemy cieszyć się drugim tomem „Czego nie powie Ci królowa. Ambasadorowie”. Część druga jest jednak zupełnie inna w stylu od pierwszej. Składają się na nią przede wszystkim fabularyzowane wywiady z tuzami polskiej dyplomacji. Przygotowując tą książkę autorzy przeprowadzili kilkanaście rozmów z byłymi ambasadorami Polski na świecie.  Pośród nich znaleźli się reprezentanci naszego kraju tak w miejscach bliskich, jak i bardzo odległych. Taka mnogość rozmów pozwoliła przedstawić chyba każdy aspekt z pracy placówek dyplomatycznych.

Na pochwałę zasługuje przede wszystkim forma książki i sposób w jaki autorzy przekazują nam zebrane informacje. Nic nie jest tu przypadkowe. Rozdziały i podrozdziały ułożone są tematycznie, przybliżając nam z każdą stroną życie codzienne polskich dyplomatów. Dodatkowym wzbogaceniem książki są wstawki z definicjami i anegdotkami historycznymi, wpływającymi na rozwój światowej dyplomacji. Pozwala to na dogłębne poznanie tematu i wzmacnia walor edukacyjny pozycji. Kolejnym atutem książki są zawarte pośród akapitów zdjęcia, ilustrujące najbardziej charakterystyczne i zabawne z opisywanych wydarzeń.

Łukasz Walewski i Marcin Pośpiech rozmawiając z ikonami polskiej dyplomacji zgromadzili ogromną ilość informacji, praktycznie na każdy temat dotyczący pracy i życia na placówce dyplomatycznej w obcym kraju. Dzięki temu w książce znajdziemy opisy procedur zarówno formalnych – takich jak powoływanie reprezentantów naszego kraju czy wdrażanie ich w obowiązki, jak i nieformalnych i nieraz zabawnych.

Autorzy pokazali dzięki temu inną stronę osób, które widujemy przeważnie tylko w telewizji. Okazuje się, że dyplomaci to nie tylko elegancko ubrani starsi panowie, ale także ludzie o zupełnie innych obliczach, mający potrzeby jak każdy inny. Takich informacji nie sposób znaleźć nigdzie indziej.

Dzięki przyjaznemu językowi oraz spójnej i przemyślanej kompozycji książka jest łatwa i przyjemna w odbiorze – nawet biorąc pod uwagę treści w niej zaprezentowane. Jest to idealny przewodnik po zakamarkach polskiej dyplomacji, zarówno dla kompletnych laików, jak i osób które miały już styczność z podobną tematyką. Polecam na majówkę.

Tytuł: „Ambasadorowie. Czego nie powie Ci królowa”

Autor: Łukasz Walewski, Marcin Pośpiech

Rok wydania: 2017

Stron: 285

Cena okładkowa: 39,90 zł

Wydawca: Wydawnictwo SQN

Książkę otrzymałam od wydawcy. 

O autorze

Ola Wis