Krótko

Krzysztof Koziołek „Góra Synaj” – zapowiedź

Napisał Blurppp

Nikt nie jest pewien, co się wydarzyło w Nowej Soli i Głogowie. Wiadomo jedynie, że dwoje dzieci nie żyje. Czy to tylko tragiczny zbieg okoliczności, czy jednak za tymi wydarzenia kryje się coś więcej? Krzysztof Koziołek tworzy sugestywną historię kryminalną osadzoną w 1938 roku. Premiera „Góry Synaj” 17 maja.

Mimo zbliżającej się drugiej wojny światowej, mieszkańcy Neusalz (Nowej Soli) i Glogau (Głogowa) próbują wieść normalne życie. Jednak gdy w miastach niemal w tym samym czasie dochodzi do śmierci dwójki dzieci, pojawiają się pytania, na które policja szybko chce znaleźć odpowiedź. W niespokojnej atmosferze podejrzeń Kriminalsekretär Matzke i Unterwachtmeister Habicht próbują dociec, czy w ich regionie doszło do morderstw, czy też nieszczęśliwych wypadków. Najpierw muszą jednak odróżnić prawdę od insynuacji, podstępów i resentymentów.

„Góra Synaj” to kryminał, który łączy przejmującą fabułę z nieoczywistymi realiami ziemi lubuskiej sprzed drugiej wojny światowej. Krzysztof Koziołek z kronikarską dokładnością odtwarza układ miast, ulic, ale i relacji międzyludzkich w świecie, któremu nie będzie dane przetrwać. Przy pracy nad powieścią autor przestudiował tysiące stron książek, dokumentów, zdjęć i pocztówek, które umożliwiły sugestywne, na wskroś realistyczne przedstawienie Nowej Soli i Głogowa, gdy nazywały się jeszcze Neusalz oraz Glogau.

Gustaw von Hellmich nie pojawił się jednak tutaj dla roztrząsania etymologii urokliwego zakątka, ale w celach zupełnie innych. Jako świeżo upieczonemu starszemu asystentowi kryminalnemu komisariatu we Freystadt in Schlesien przyszło mu zmierzyć się z pierwszą w karierze śmiercią dziecka. Zadanie nie było trudne, problem w tym, że mocno skomplikowało towarzyskie ustalenia na niedzielne popołudnie i wieczór skrzętnie zaplanowane przez Margarete aż miesiąc wcześniej.

Oględziny miejsca, w którym znaleziono ciało chłopca, trwały krótko, wiele dłużej musiał czekać na funkcjonariuszy miejscowej Schutzpolizei. W końcu zjawili się, prowadząc skromnie ubraną kobietę. Kiedy znalazła się na mostku rozwieszonym nad odnogą łączącą dwa stawy i dostrzegła zwłoki okryte wełnianym sweterkiem, zaczęła lamentować.

[fragment powieści]


Krzysztof Koziołek – rocznik 1978. Z wykształcenia politolog, z zawodu pisarz i dziennikarz. Zadebiutował w 2007 roku powieścią sensacyjną „Droga bez powrotu”. Za kryminał retro „Furia rodzi się w Sławie” został nominowany do nagrody „Kryminalna Piła”. Mieszka w Nowej Soli.

Autor: Krzysztof Koziołek

Tytuł: „Góra Synaj”

Premiera: 17 maja 2017

Cena: 34,90 zł

Wydawnictwo: Akurat

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl