Recenzje

John Perkins „Hitman. Nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty”

Napisał Blurppp

Podobno lepiej grzeszyć i potem żałować, niż żałować, że się nie grzeszyło. Na pewno lepiej dla czytelników, wszak losy nawróconych grzeszników to motyw przewodni sporej części literatury. Rzucę tu tylko jedno nazwisko – Kmicic. Jeszcze lepiej jest jak o swoich postępkach pisze sam nawrócony. A tak właśnie robi John Perkins w swojej książce „Hitman. Nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty”.

John Perkins „Hitman. Nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty”Autor był EBR’em, świetnie opłacanym ekonomista prowadzącym w imieniu USA wojnę o wpływy. Oczywiście nie jest to wojna na karabiny czy czołgi. To wojna prowadzona pieniądzem i informacja, a właściwie dezinformacją. Wojna której celem jest uwikłanie i uzależnienie gospodarek wschodzących od Stanów. Choć trudno w to uwierzyć, takie działania były powszechną, choć ukrytą, częścią polityki zagranicznej i ekonomicznej USA od lat sześćdziesiątych do połowy pierwszej dekady XXI wieku. A przynajmniej o tym okresie opowiada książka.

Poznajemy mechanizmy działania, które momentami przypominają modus operandi gangów narkotykowych. Najpierw rozdajemy i uzależniamy. Potem zaczynamy zarabiać, by w końcu gdy ofiara chce się wyrwać odwołujemy się do rozwiązań siłowych. A nasze działania są możliwe, bo ktoś roztoczył nad nami parasol ochronny. Tu jest nim światowy policjant czyli samozwańczy strażnik światowej demokracji, za jakiego czasami podaje się USA.

Autor opowiada o kilkunastu takich operacjach. Większość z nich zna z pierwszej ręki, aktywnie w nich uczestniczył. I tu pojawia się mój pierwszy zarzut wobec tej publikacji. Za dużo w niej żalu za to co robił, a za mało opisu samego grzechu. Mówiąc inaczej, za wiele dywagacji za mało faktów. Autor skupia się na sobie, pisze o swoich uczuciach i wątpliwościach a nie o swoim działaniu. A przynajmniej nie w wystarczającym stopniu. Ten swoisty rachunek sumienia mógłby być znacznie bardziej pasjonujący, gdyby autor chciał powiedzieć więcej o samych technikach, o działaniach operacyjnych a mniej skupiał się na sobie.   

Pomimo wymienionych wad czytałem z zainteresowaniem. Nie powiem, że ta książka otwarła mi oczy, ale z pewnością utwierdziła w pewnych przekonaniach. Jej główną zasługą jest zwrócenie uwagi na to jak wiele dzieje się „pod stołem”.

Zdecydowanie warto po „Hitman. Nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” sięgnąć, ale i tak mam wrażenie, ze został zmarnowany pewien potencjał. Gdyby autor wycofał się bardziej w tył, a na pierwszy plan wybył akcje byłoby lepiej. Ale widać, skruszeni grzesznicy wola mówić o sobie, niż o swoich grzechach.

Autor: John Perkins

Tytuł: „Hitman. Nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty”

Wydawca: Studio Emka

Rok wydania: 2017

Stron: 422

Cena okładkowa: 49,90 zł

Książkę otrzymałem od wydawcy

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl