Krótko

Gilles Paris ” Nazywam się Cukinia” – zapowiedź

Napisał Blurppp

„Od kiedy byłem mały, chciałem zabić niebo” – tak zaczyna swą opowieść jej główny bohater i zarazem narrator, dziewięcioletni Ikar, zwany Cukinią, który po dramatycznych przeżyciach trafia do domu dziecka.

Złotówka z każdej sprzedanej książki „Nazywam się Cukinia” zostanie przekazana na SOS Wioski Dziecięce.

Świat dorosłych – z ich dramatami, sprawami całkiem nie dla kilkulatków – zderza się w tej książce z dziecięcymi wyobrażeniami.  W powieści Gilles’a Paris’a nie ma najmniejszej nuty ckliwości czy sentymentalizmu,  a śmiech przeplata się ze łzami wzruszenia. Historia Cukinii zaczyna się smutno, ale potem niebo się nad nim rozjaśnia, nabiera barw. Na scenę wkracza cała gromada dzieciaków „z charakterkiem”, z których każde ma własne, indywidualne rysy. W niezwykle mądry i ciepły sposób pokazuje drogę, na której dzieciaki odbudowują swoje życie i znajdują nowy, dobry dom

Adresowana do dorosłych, nie unika trudnych tematów, pozwala jednak spojrzeć na świat z innej perspektywy – i sporo się nauczyć. Gdyby tylko dorośli, tak jak Cukinia, nie bali się zadawać pytań…

Szwajcarski film animowany, zrealizowany na podstawie książki przez Claude’a Barrasa od razu podbił serca publiczności – stał się przebojem festiwalu w Cannes (2016), zwyciężył też w plebiscycie publiczności 32. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, był nominowany do Oskara i Złotego Globu. Otrzymał ponadto  Cezary 2017 – za najlepszą animację i za najlepszy scenariusz  adaptowany i wiele innych.


Gilles Paris, urodzony w 1959 roku na przedmieściach Paryża, 20 lat pracował jako specjalista PR. Jego pierwsza powieść PAPA ET MAMAN SONT MORTS  ukazała się  w 1991 roku. Następnie opublikował AUTOBIOGRAPHIE D’UNE COURGETTE (2002),  AU PAYS DES KANGOUROUS (2012), która zdobyła kilka nagród literackich, i L’ETE DES LUCIOLES (2014).

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl