Recenzje

Fernando Sobral „Ona śpiewała fado”

Napisał Blurppp

Marcin Kydryński w swojej książce „Lizbona moich ulic” napisała, że warunkiem koniecznym do zrozumienia Lizbony czy szerzej Portugalii jest zrozumieć czym jest saudade. To słowo oddaje tęsknotę jak i melancholie i to wokół niego opleciona jest każda portugalska dusza i to ono determinuje dramatyzm fado. Choć uwielbiam fado, choć w Portugali byłem wielokrotnie, tylko w ostatnim roku trzy razy, nigdy nie zrozumiałem pełnego znaczenia saudade, mało tego nie widziałem w Portugalczykach tej tajemnej podskórnej melancholii. Aż trafiłem na kryminał „Ona śpiewała fado” Fernando Sobrala i co nieco zacząłem pojmować.

 Fernando Sobral „Ona śpiewała fado”

Fernando Sobral „Ona śpiewała fado”

Portugalia w czasie kryzysu finansowego, czyli gdzieś pomiędzy 2011 a 2015 rokiem, to nie było fajne miejsce. Życie na kredyt nigdy nie kończy się dobrze, wcześniej czy później przychodzi czas zapłaty a wtedy nie jest miło. I właśnie w tamte czasy zabiera nas autor.

W dobrych czasach ludzie ufaja. W złych zaufanie znika i nie można go przywrócić

Popatrzymy na Lizbonę przede wszystkim oczami detektywa Manuela da Rosa, przypadła mu właśnie sprawa morderstwa. Ktoś zamordował młodą, śliczną i świetnie się zapowiadającą pieśniarkę Fado. Jej zwłoki odnaleziono w jednym z kondominiów które jeszcze kilka lat temu miały być przyszłością, a dziś straszą opustoszałe lub są zamieszkane przez dwóch czy jednego mieszkańca. Dziś głowni pełną rolę wyrzutu sumienia i przypomnienia, że czas prosperity minął, i że Lizbona się zmienia.

Rozpoczyna się śledztwo, ale wbrew temu co można przypuszczać nie jest ono najważniejsze dla autora. Powiedzmy sobie to od razu,  „Ona śpiewała fado” nie jest klasycznym kryminałem do jakiego przyzwyczaili nas anglosascy autorzy. To raczej powieść obyczajowa z elementami powieści kryminalnej i psychologicznej. Tu wątek kryminalny jest jedynie osią spinająca a nie treścią samą w sobie.

O czy w takim razie ta książka jest, a no jest o Lizbonie, o Portugalii  i o Portugalczykach. I to dokładnie w tej kolejności. Od bardzo dawna nie czytałem tak smacznego opisu miasta. Ta książka pachnie winem, aromatem kawy unoszącym się z uchylonych drzwi kawiarni, ma aromat serwowanych tam i tu bacalhau. Pokazuje Lizbonę w czasie zmiany, w chwili gdy się globalizuje, gdy z miasta gdzieś na peryferiach Europy staje się częścią globalnej gospodarki. Nie na darmo autor w usta Manuela da Rosa wstawia zdanie „Starej Lizbony już nie ma” a on powtarza to kilkukrotnie.

Jest też o Portugalii, o tym jak się zmienia ulegając technologii, emigracji, turystyce a nade wszystko zmianie obyczajowości. Tradycja zostaje zastąpiona przez nowoczesność, a ta nie wszystkim się podoba. Choć oczywiście są też tacy, dla którym jest w to graj. I wcale nie mówię o ludziach wpływowych, a o tych przeciętnych. Świetnie pokazana scena otwarcia nowego centrum handlowego jest tego najlepszym przykładem.

No i są sami Portugalczycy, w większości rozdarci pomiędzy starym i nowym, biedą i prosperitą, nie zdolni dostosować się do zbyt szybko zachodzących zmian, a może tylko im nie chętni. Czasem przebojowi, częściej wycofani. Jak ujął to autor znów wsadzając stosowne zdanie w usta Manuela da Rosa „jesteśmy między rockiem a fado”. Również przez to są pełni wewnętrznego cierpienia, nostalgii tęsknoty, owego saudade, które tak pięknie brzmi w pieśniach fado a równocześnie jest przekleństwem bo rozgrzewa emocje.

No i są emocje, jest zemsta, jest konieczność wyboru pomiędzy stabilizacja a pożądaniem, a to powoduje jeszcze więcej saudade. I to ta suma rozdarć tworzy Portugalczyków i o tym jest ta książka.

Czyta się to tak jak pije porto, powoli, niespiesznie, smakując każde zdanie, każdą scenę. Zdecydowanie nie jest to pozycja dla miłośników pędzących z prędkością kolei francuskich kryminałów. Tu robi się mało, za to dużo mówi, a te rozmowy nijak maja się śledztwa. To też część z was ostrzegam, a część namawiam. Do której grupy należycie musicie zdecydować sami. Ja sam o tym, ze ta pozycja mnie uwodzi zorientowałem się gdzieś dopiero koło połowy. Pierwsze stron mnie denerwowało. Właśnie dlatego, że oczekiwałem spektakularnego śledztwa prowadzonego przez byłego Żołnierza Fortuny. Nic bardziej mylnego.

Jeżeli podejdziecie jednak do tej książki inaczej, jeżeli nie będziecie oczekiwać „nieodkładalności” a pięknie powiedzianych mądrych słów będziecie zadowoleni. „Ona śpiewała fado” to głębsza pozycja odkrywająca dusze Lizbony i to czego nigdy turysta nie zobaczy a przede wszystkim nie zrozumie. Dla miłośników Miasta Światła pozycja obowiązkowa.

P.S. Jako ścieżka dźwiękowa do książki świetnie sprawdza się płyta Anny Mari Jopek „Sobremesa”. Sprawdza się lepiej niż większość popularnych składanek fado. Innym dobrym wyborem jest składanka Siesta 9 „Muzyka moich ulic”.  

Tytuł: „Ona śpiewała fado”

Autor: Fernando Sobral

Wydawca: Wydawnictwo Świat Książki

Rok wydania: 2018

Stron: 238

Okładka: miękka

Cena okładkowa : 32,90 zł

Książkę otrzymałem od wydawcy.

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl