Wino i destylaty

EnoExpo 2017 będzie różowe

Napisał Blurppp

Gwiazdą tegorocznych Targów Wina ENOEXPO będzie Elizabeth Gabay MW, znawczyni i propagatorka rosé. Na zaproszenie magazynu „Czas Wina” Elizabeth Gabay spotka się z wielbicielami i producentami win różowych zarówno na Targach Wina ENOEXPO (16 i 17 listopada), jak i podczas ekskluzywnej kolacji w Dworze Sieraków (16 listopada).

Elizabeth Gabay MW – przewodnicząca jury International Rosé Championship, przyjeżdża do Polski by promować ideę konkursu poświęconego wyłącznie winom rosé. Pierwsza, zakończona sukcesem edycja konkursu odbyła się w maju 2017 roku w Dworze Sieraków pod Krakowem – organizatorem konkursu IRC jest magazyn „Czas Wina”. Druga edycja odbędzie się wiosną 2018 roku.

Zapraszamy na otwartą degustację win konkursowych, która potrwa przez 3 dni targowe na stoisku E26 (Czas Wina i Grupa Dom Wina).

15-17 listopada (10.00-17.00, piątek do 16.00)
15. Międzynarodowe Targi Wina w Krakowie ENOEXPO®, EXPO KRAKÓW, ul. Galicyjska 9
Stoisko E26 – wstęp wolny
Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/144357399528984/

Plan spotkań z Elizabeth Gabay

16 listopada 2017 (czwartek)

godz. 13.00–15.00
15. Międzynarodowe Targi Wina w Krakowie ENOEXPO®, EXPO KRAKÓW, ul. Galicyjska 9
Master class z wyborem win różowych z całego świata, wyróżnionych w maju 2017 roku medalami konkursu – prowadzenie Elizabeth Gabay MW
Wstęp bezpłatny tylko z zaproszeniami. Rezerwacja zaproszeń: www.rosechampionship.com

godz. 19.00-22.00
Dwór Sieraków k/Krakowa
Kolacja klubowa z wyborem win rosé, z udziałem Elizabeth Gabay. Wyjątkowa okazja do spotkania i rozmowy o winach rosé. Prowadzenie kolacji Justyna Korn-Suchocka, redaktor magazynu Czas Wina. Więcej: www.czaswina.pl

17 listopada 2017 (piątek)

14.00 – 14.30
15. Międzynarodowe Targi Wina w Krakowie ENOEXPO®, EXPO KRAKÓW, ul. Galicyjska 9
ENOARENA – wstęp wolny
„O rewolucji rosé na świecie” – rozmowę o nowym trendach, popularności win różowych a także o nowej książce Elizabeth Gabay poprowadzą Michał Bardel i Wojciech Gogoliński – redaktorzy magazynu Czas Wina.
Wstęp wolny, wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/185699122000781/

14.45 – 16.00
15. Międzynarodowe Targi Wina w Krakowie ENOEXPO®, EXPO KRAKÓW, ul. Galicyjska 9
Sala Budapeszt C
Czy Polska to kraj rosé? Degustacja polskich win różowych  – wstęp wolny dla blogerów, dziennikarzy i producentów win po uprzednim wysłaniu zgłoszenia na adres: j.suchocka@czaswina.pl


Elizabeth Gabay MW

​Brytyjka z urodzenia, na co dzień mieszkająca w Prowansji, przy granicy z Włochami. Zajmuje się winami pod różnym kątem, pisze o nich od lat osiemdziesiątych, prowadzi badania naukowe, a także doradza w handlu. W roku 1998 zdobyła zaszczytny tytuł Master of Wine. Pisała pracę o powstaniu i kształcie tradycyjnej butelki prowansalskiej oraz o historii wina w regionie Alpes-Maritimes. Sędziowała w wielu międzynarodowych konkursach winiarskich, m.in.: Decanter World Wine Awards, VinAgora, Le Mondial du Rosé. Współpracuje przy wydawaniu Guide de Vins de Provence, z pismami „Decanter” i „Drinks Business” oraz przy tworzeniu prowansalskiej części winetravelguides.com i corocznego Pocket Wine Book Oza Clarke’a. W 2013 roku współtworzyła prowansalską część World Atlas of Wine Jancis Robinson. Obecnie pracuje nad książką o winach różowych, ich historii oraz ewolucji w ich postrzeganiu.

Elizabeth Gabay MW o tym, jak zmienił się świat win różowych

(fragment wywiadu, który ukazał się w nr 86 magazynu „Czas Wina”)

„Trzy dekady temu  o winach różowych w ogóle nie mówiono, a tym bardziej nie dyskutowano na ich temat. Dla wytwórców było to bardzo deprymujące. Po co starać się o wielką jakość, jeśli nikt takich win nie zauważa, każdy oczekuje, że będą to nieskomplikowane, proste wina na lato, podawane mocno schłodzone. Po prostu napój orzeźwiający.

Teraz to już inny rynek, inny świat. Dziś nie wyobrażamy sobie sytuacji, że takich win nie ma – weszły na trwałe w strukturę rynku. Całe apelacje czy regiony się w nich wyspecjalizowały, dziś niemal każda wytwórnia chce mieć rosé w swojej ofercie, nawet ci, którzy dekadę temu nie wiedzieli, jak się je robi.

To dalej wina, które wolimy pić wiosną czy latem, przynajmniej w masowym ujęciu. Ale są i konsumenci, którzy potrafią już świadomie wybrać, to co lubią i jeszcze o tym opowiedzieć. Oferta win różowych jest przebogata, wielu zaczyna zwracać uwagę nawet na odmiany użyte do produkcji, mówić o proporcjach kupażu czy nasyceniu barwy wina – rzecz kiedyś nie do pomyślenia, nikt się takimi detalami nie zajmował. Teraz wielu smakoszy potrafi zdyskwalifikować rosé, bo jest zbyt ciemne (nienaturalnie wybarwione dla jakiejś konkretnej apelacji!), bądź zawiera za dużo cukru resztkowego.

To wielka zmiana w podejściu do tych win! Zaczyna się wiele mówić o doborze win różowych do potraw! Robi się specjalne kursy i szkolenia w tym celu, to nie są już wina do wszystkiego, w domyśle – byle jakie.

Stąd także wytwórcy poczuli się – i słusznie – bardzo dowartościowani. Niektórzy kupujący dokładnie śledzą listy rankingowe, a mamy i wytwórców specjalizujących się wyłącznie w takich winach, którzy potrafią przedstawić swoja ofertę w trzech kategoriach, od podstawowej po premium! Furorę robią różowe wina musujące, kiedyś właściwie druga liga w tej kategorii. Wśród cremantów to już w zasadzie nikogo nie dziwi, ale są też i szampany, i cavy oraz wiele innych. Ważne jest i to, że pojawiło się wielu dziennikarzy czy degustatorów wyspecjalizowanych w winach różowych.”

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl