Krótko

Elementarz polskiego designu i inne wystawy podczas Targów Rzeczy Ładnych

Napisał Blurppp

“Elementarz polskiego dizajnu”, „Galeria Wzornictwa Polskiego” Muzeum Narodowego w Warszawie, prace wyróżnione nagrodą architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy, zdjęcia Szymona Brodziaka –  czyli bogactwo wystaw czasowych podczas 10. jubileuszowej edycji Targów Rzeczy Ładnych 2017!

Targi Rzeczy Ładnych zaskakują z roku na rok. Dziesiąta ich edycja odbędzie się już w najbliższy weekend 2-3 grudnia 2017 w budynku ETHOS przy placu Trzech Krzyży w Warszawie i zgromadzi ponad 200 marek i projektantów, w tym aż 50 debiutów.Od tego roku TRŁ dostępne są także online pod adresem targirzeczyladnych.pl, gdzie znajduje się 2000 wyselekcjonowanych produktów od polskich producentów i projektantów oraz nieograniczona przestrzeń do prezentowania najlepszego, polskiego designu. Targom towarzyszy szereg imprez dodatkowych, w tym atrakcje dla dzieci, aukcja charytatywna na rzecz Fundacji Małgosi Braunek oraz aż cztery czasowe wystawy, które oglądać będzie można również po zakończeniu Targów.

Wystawa „Elementarz polskiego dizajnu”, kurator Ewa Solarz

Niełatwo pokazać 100 lat polskiego designu, ograniczając się do 100 obiektów. Jak wybrać to, co najważniejsze? Jak nie ulec pokusie pokazania samych ikon? Jak zainteresować nie tylko ekspertów? W jaki sposób przedstawić różnorodność dziedzin, jakimi zajmuje się design? Na wystawie pokazujemy 100 dzieł polskich projektantów zinterpretowanych przez 25 polskich ilustratorów – artystów o bardzo różnym dorobku: doświadczonych mistrzów polskiej szkoły ilustracji, ilustratorów młodego i średniego pokolenia zdobywających dziś na całym świecie nagrody i całkiem młodych, którzy właśnie ukończyli studia. Wystawa w budynku Ethos czynna będzie do 21 grudnia w ramach pop-up Targów Rzeczy Ładnych. Więcej TU

Wystawa „Galeria Wzornictwa Polskiego” Muzeum Narodowego w Warszawie

15 grudnia Muzeum Narodowe w Warszawie otwiera długo wyczekiwaną Galerię Wzornictwa Polskiego, pokazującą najciekawsze prace polskich projektantów z różnych epok i środowisk. Wystawowy zwiastun GWP przygotowany we współpracy z Targami Rzeczy Ładnych uwypukla ponadczasowe walory polskiej sztuki użytkowej. Zadanie to doskonale realizuje prezentacja mebli: od intrygującego krzesła projektu Jana Kurzątkowskiego, poprzez siedziska z przełomu lat 50. i 60., aż po przykład obiektu współczesnego. Tkaniny pochodzą z jednego okresu – potocznie nazywanego złotym wiekiem polskiego designu, czyli przełomu lat 50. i 60. Tkanina z motywem wycinanki oraz dziecięce krzesełko „Sarenka” nawiązują do sekcji tematycznych GWP – etnoprojektowania i projektowania dla dzieci. Do tej ostatniej grupy należą również wprowadzające w świąteczny nastrój papierowe zabawki na choinkę – znakomita papieroplastyka Jana Kurzątkowskiego. Wystawa w budynku Ethos czynna będzie do 21 grudnia w ramach pop-up Targów Rzeczy Ładnych;

Wystawa zwycięskich prac w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy

Wszelkie wznoszone w mieście budynki współtworzą ściany dla przestrzeni publicznej i stanowią tło codziennego życia mieszkańców miasta, ale także bezpośrednio w nim uczestniczą. Dlatego muszą być dobrze zaprojektowane i funkcjonalne, po to by tworzyć ciekawą,  przyjazną przestrzeń i kształtować najlepszej jakości warszawską architekturę. Aby docenić wybitnych architektów, a tym samym realizacje wyróżniające się wysokim poziomem rozwiązań przestrzennych  i walorami estetycznymi,  Hanna Gronkiewicz-Waltz ustanowiła Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy, która  jest przyznawana corocznie. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych dobrym designem architektonicznym na slajdshow – fotograficzną podróż po zwycięskich projektach tej nagrody – po dobrze zaprojektowanych budynkach, architekturze użyteczności publicznej, architekturze mieszkaniowej, nominacjach w kategorii projektowania przestrzeni publicznie dostępnej i po nominacjach w kategorii wydarzeń architektonicznych. Wystawę można oglądać do 21 grudnia.

Wystawa zdjęć Szymona Brodziaka /POP-UP Brodziak Gallery

„Jesteś tym, co widzisz” – twierdzi Szymon Brodziak, słynący z niekonwencjonalnych czarno-białych sesji fotograficznych. Pierwszy Polak i najmłodszy artysta, którego prace w 2015 r. zostały wystawione w Muzeum Fotografii – Fundacji Helmuta Newtona w Berlinie. Zdobywca wielu prestiżowych nagród w kraju i zagranicą. Z wykształcenia ekonomista – z pasji fotograf.  W ofercie galerii podczas TRŁ znajdują się sygnowane postery, limitowane fotografie kolekcjonerskie oraz publikacje. Zdjęcia będą dostępne dla zwiedzających również po Targach.

Szczegółowy program TRŁ znajduje się TU

Targi Rzeczy Ładnych: 2-3 grudnia, w godz. 11-19

Budynek ETHOS: Plac Trzech Krzyży 10/14, 00-499 Warszawa

Wstęp: 7 zł, z magazynem Cztery Kąty 10 zł

Partner Organizacyjny: Ethos Kulczyk Silver Properties

Partner Strategiczny: Miasto Stołeczne Warszawa

Sponsor: DRE – Producent drzwi

Patroni medialni: Cojestgrane24.pl, gazeta.pl, Cztery Kąty, Dom i Wnętrze, patyna.pl, Activist, Homebook.pl, Domo+, Usta, HIRO, KUKBUK ladnydom.pl, bryla.pl, Zwykłe Życie, infoarchitekta.pl, Hygge, Dekorian Home.

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl